Pozitívny vplyv sauny na zdravie

Zahriatie organizmu v horúcej kabíne a jeho následné ochladenie v studenej sprche či bazéne sa nazýva saunovanie. Ide o proces, pri ktorom sa zvýši potenie organizmu, pričom sa z tela vylučujú škodlivé látky a odpadové splodiny. To však nie je jediné pozitívum tejto fínskej záľuby. V krajine tisícich jazier si ju obyvatelia nemajú problém dožičiť aj každý deň.

Zlepšuje imunitu

Sauna pomáha pri otužovaní, a preto je výborným preventívnym účinkom pred rôznymi vírusmi.

Podporuje svalové zdravie

Pobytom v saune dochádza k uvoľneniu svalov a zvyšuje sa aj kĺbová ohybnosť. Znižuje sa teda stuhnutosť svalov i kĺbov a tiež sa zmierňuje citlivosť na bolesť. Prispieva však k celkovej regenerácii organizmu.

Skrášľuje pleť i telo 

Sauna zlepšuje vzhľad pokožky, keďže pôsobí protizápalovo a baktericídne. Čistí pleť nielen od akné, ale aj ekzému a iných kožných chorôb. Taktiež pokožku prekrví, čím jej pomáha udržať si pružnosť. Vďaka saune si aj urýchlite metabolizmus, čo zvyšuje spaľovanie kalórií.

Uľavuje psychicky

Saunovanie uvoľňuje telo aj dušu, čím mu poskytuje relaxáciu a upokojuje ho. Vie odbúrať aj nervozitu, nespavosť, psychické vypätie, stavy úzkosti, vyčerpanosť a bolesť hlavy.

Pomáha dýchaniu

Okrem toho, že sauna má liečivé účinky pri zápaloch dýchacích ciest, respiračných alergiách a astme, budete odolnejší proti virózam.

Nie je pre každého

Sauna má množstvo pozitívnych účinkov, no je aj namáhavou a vyčerpávajúcou aktivitou pre ľudský organizmus. Saune by sa mali vyhnúť tehotné ženy a tí, ktorých trápia ochorenia obličiek, štítnej žľazy alebo kardiovaskulárnych chorôb či cukrovka. Saunovanie sa taktiež neodporúča pri niektorých tráviacich i neurologických problémoch. Do sauny sa nechodí ani so zvýšenou teplotou a po úrazoch, kedy má končatina tendenciu opúchať. 

Našu ponuku zľavnených wellness pobytov nájdete TU.

Zanechať Odpoveď